Makaron lubi chyba każdy. Dla większości z nas jest on podstawą w kuchni, możemy go jeść z różnymi dodatkami. Coraz częściej pojawia się na naszych stołach. Znakomity zamiennik tradycyjnego makaronu, równie smaczny i szybki w przygotowaniu. Makaron z warzyw jest idealnym posiłkiem dla osób, które muszą unikać glutenu.
Można powiedzieć, że zwyczaj jedzenia makaronu jest dłuższy niż spaghetti! Sięga on czasów prehistorycznych. Wszyscy kojarzymy go z Włochami, ale znaleziska archeologiczne wskazują na Azję, króluje tam od ponad 4 tysięcy lat. Do Włoch natomiast makaron trafił dopiero w XIII wieku dzięki słynnemu podróżnikowi Marco Polo.
Na sklepowych półkach możemy znaleźć mnóstwo rodzajów makaronów warzywnych. Najpopularniejsze to makaron z ciecierzycy, soczewicy czerwonej, soczewicy zielonej, grochu, fasoli oraz zielonego groszku.
Makaron roślinny od pszennego odróżnia kolor. Makarony z grochu i fasoli mają kolor odrobinę ciemniejszy niż pszenny. Makaron z soczewicy czerwonej ma barwę czerwoną, natomiast z zielonego groszku i soczewicy zielonej mają kolor zielony.
Jednak wygląd to nie wszystko, makarony roślinne dostarczają nam głównie białka roślinnego, a zawierają go naprawdę sporo. Makaron taki jest idealny dla uprawiających sport i osób które mają zwiększone zapotrzebowanie na białko. Produkty te świetnie się sprawdzą także jako sposób na uzupełnienie diety wegańskiej i wegetariańskiej o cenne aminokwasy.
- Makarony z warzyw strączkowych dostarczają nam błonnika, witamin z grupy B, minerałów i innych witamin.
- Makaron z ciecierzycy jest fantastycznym źródłem magnezu i ma delikatny orzechowy smak.
- Makaron z zielonej soczewicy jest skarbnicą między innymi potasu, żelaza oraz kwasu foliowego.
- Makaron z czerwonej soczewicy również ma wspaniały skład, znajdziemy w nim takie składniki odżywcze jak magnez, żelazo, cynk, potas, mangan, miedź, fosfor oraz witaminę K.
- Makaron z zielonego groszku zawiera żelazo, magnez, fosfor, wapń, potas, cynk oraz takie witaminy jak A, C E i K.
- Makaron grochowy zawiera mnóstwo błonnika, białka jak również wapń, magnez, żelazo, fosfor, potas oraz przeciwutleniacze. Smakuje podobnie do makaronu razowego, jest też lekkostrawny.
- Makaron z fasoli jest doskonałym źródłem witamin PP i A, żelaza, magnezu i lecytyny, która poprawia nam koncentrację i pamięć.
Warto zamienić tradycyjne makarony na warzywne ze względu na wzbogacenie smaku oraz na podniesienie walorów odżywczych naszych potraw. Ale nie tylko, makarony roślinne wspaniale komponują się z mięsem ale również z warzywami. Możemy dodawać je do sałatek, zup oraz zapiekanek. Dzięki makaronom warzywnym nasze dania stają się bardziej odżywcze i sycące.
Makaronem z zielonego groszku, z brokułem i cukinią
Składniki:
- brokuł,
- cukinia,
- makaron z zielonego groszku Fabijańscy,
- pomidorki koktajlowe,
- pestki dyni Słodkie-Zdrowie,
- sól,
- olej rzepakowy,
Makaron gotujemy w lekko osolonej wodzie, na małym ogniu około 6 minut. Brokuł podgotować ok 5 minut.
Cukinię myjemy, kroimy na plasterki, potem na pół. Rozgrzewamy patelnię z odrobiną oleju, wkładamy cukinię i chwilkę podsmażamy. Zmniejszamy ogień i dusimy ją aż zmięknie, ale nie za bardzo.
Pestki dyni prażymy na suchej patelni. Pomidorki myjemy, a następnie kroimy.
Danie możemy jeść na ciepło posypane pestkami dyni lub na zimno. Fantastycznie sprawdzi się jako zdrowy i smaczny posiłek do pracy, który możemy zapakować w pudełko
Makaron z ciecierzycy, z pesto migdałowo – bazyliowym
Składniki:
- 200 g makaronu z ciecierzycy Fabijańscy,
- dwie łyżki oleju rzepakowego nierafinowanego,
- 50 g migdałów Słodkie-Zdrowie,
- 2 ząbki czosnku marynowanego w przyprawie prowansalskiej Dary Natury,
- kilka pomidorków koktajlowych,
- kilka świeżych liści bazylii albo natki pietruszki, lub odrobina kiełków
- garść rukoli,
- sól,
- łyżka płatków drożdżowych.
Makaron gotujemy w lekko osolonej wodzie około 8 minut.
Migdały prażymy na suchej patelni, do momentu aż zacznie się z nich wydobywać zapach. Migdały ostudzamy i blendujemy kilka sekund, dorzucamy obrany czosnek, bazylię, natkę pietruszki, olej lniany, płatki drożdżowe oraz sól. Blendujemy wszystko przez chwilę. Jeśli pesto jest zbyt gęste dolewamy oleju.
Mieszamy z ugotowanym makaronem, posypujemy pomidorkami i kiełkami.