Podstawą udanych i smacznych dań są jakościowe produkty. Aby jednak cieszyć się ich najlepszym smakiem, należy przechowywać je w odpowiedni sposób. W erze plastikowych opakowań i woreczków często jednak narzekamy na szybko psującą się żywność. Właśnie dlatego, warto poznać kilka rad i wskazówek, które pomogą w lepszy sposób przechowywać żywność w domowych spiżarniach i nie tylko.
Tajemnice domowych spiżarni
Słoiki czy plastikowe pudełka? Lodówka czy szafka w spiżarni? Takie pytania pojawiają się szczególnie po powrocie z zakupów spożywczych. Nasze wątpliwości są jednak uzasadnione, gdyż wielość możliwości przechowywania żywności nie zawsze nas satysfakcjonuje, przez co narzekamy na szybko psującą się żywność. Podstawą jest jednak znajomość produktów oraz kilku podstawowych zasad, które pozwolą dłużej cieszyć się zakupioną żywnością.
Pierwsze weszło, pierwsze wyszło
Tajemnicza nazwa Fi-Fo (First In, First Out), najczęściej stosowana jest w dużych magazynach. Dlaczego jednak nie zastosować jej w naszych lodówkach i spiżarniach? Zasada ta zakłada, że produkty, które zostały zakupione w pierwszej kolejności, powinny również w pierwszej kolejności opuścić lodówkę bądź spiżarnię. Zaletami stosowania się do tej zasady jest nie tylko radość ze świeżych produktów, ale również oszczędności płynące z mniejszej ilości zmarnowanego i zepsutego jedzenia. Ten fakt warto podkreślić szczególnie dlatego, że statystyczny Polak marnuje rocznie aż 247 kg żywności.
Lodówkowe dylematy
Najpopularniejszym miejscem przechowywania żywności w obecnych czasach jest lodówka. Mimo pozornie dobrych warunków, zdarza się jednak, że przechowywana w ten sposób żywność, traci dobry wygląd i smak, a nawet pleśnieje.
Właśnie dlatego warto pamiętać o jednej, podstawowej zasadzie: im niżej, tym zimniej. Umieszczając produkty w lodówce, powinniśmy się więc kierować tą zależnością. Na najniższych półkach powinna pojawić się żywność z najkrótszym terminem ważności (świeże owoce i warzywa), wyżej możemy umieścić mięso oraz ryby, w środkowej części lodówki – sery, wędliny i nabiał z krótkim terminem, a najwyżej żywność z najdłuższym terminem ważności. Na drzwiach lodówki możemy umieścić gotowe sosy. Aby cieszyć się jakością naszych produktów, należy również dobrze zabezpieczać żywność o mocnym zapachu np. czosnek i cebulę – to zapobiegnie przedostaniu się ich zapachów, do innych produktów w naszej lodówce.
Podstawa dobrego śniadania
Każdy z nas uwielbia świeże pieczywo. Nie codziennie jednak mamy czas zakupić świeże i pachnące bułki oraz chleb. Co więc warto zrobić, aby pieczywo zachowało świeżość na dłużej? Podstawową zasadą jest przechowywanie pieczywa poza lodówką. Choć niższa temperatura dobrze wpływa na nasz nabiał i wędliny, to jednak źle wpływa na jakość pieczywa. W lodówce chleb i bułki tracą swoją puszystość i miękkość. Najlepszym sposobem przechowywania pieczywa, jest umieszczenie go w chlebaku, który powinien znajdować się w zacienionym miejscu. Chleb i bułki należy dodatkowo przykryć lnianą ściereczką (dobrze sprawdzi się również bawełniany materiał), która zapobiega wysuszeniu i czerstwieniu.
Pieczywo możemy również zamrozić, w ten sposób możemy je przechowywać nie dłużej, niż przez 3 miesiące.
Spiżarnia miodem płynąca
Jesienne i zimowe wieczory, kojarzą nam się z ciepłą herbatą i dużą łyżką miodu. Czasem jednak zastanawiamy się, czy przechowujemy miód w dobry sposób i czy jego krystalizacja jest pożądanym procesem? Otóż każdy prawdziwy miód ulega krystalizacji, co jednak nie znaczy, że stracił on swoje wartości, a jego termin ważności upłynął. Aby jednak zachować jego właściwości, powinniśmy go przechowywać w słoiku, w ciemnym miejscu (najlepiej w szafce), z dala od promieni słonecznych. W ciepłych miejscach miód może zacząć fermentować.
Kawa czy herbata?
Poranna kawa i wieczorna herbata mogą smakować lepiej. Wszystko zależy jednak od sposobu przechowywania tych produktów, a w obu przypadkach zasady są praktycznie identyczne.
Aby uniknąć utraty aromatu ulubionych kaw i herbat, należy przechowywać je w szczelnie zamkniętym pojemniku, tak, aby uniknąć kontaktu z wilgocią. Do tego warto wykorzystać puste puszki po owsiankach lub ciastkach, a nawet słoiki po wykorzystanych już produktach. W ten sposób wykorzystamy opakowania ponownie. Należy jednak pamiętać o tym, aby opakowania te nie przesiąkły aromatami wcześniej przechowywanych w nich produktów. Kawę i herbatę należy również przechowywać z dala od słońca i intensywnych zapachów. Powinniśmy również pamiętać, aby unikać wysokich temperatur – ciepło przyśpiesza utratę smaku i aromatu tych produktów.
Higiena podstawą świeżości
Niezależnie od produktu, należy pamiętać o higienie i czystości. Każde miejsce, w którym znajduje się żywność, powinno być często czyszczone i myte. Należy również uważać na popularne owady – mrówki, mole itp., które mogą próbować przedostać się do naszej żywności. Nie możemy również zapominać o myciu owoców oraz warzyw, jednak w tym przypadku możemy to robić dopiero przed konsumpcją. Zbyt wczesne umycie tych produktów, może przyśpieszyć proces psucia. Jednak od razu po zakupie produktów należy wyjąć je z plastikowych opakowań i woreczków. Chleb, winogrono lub pomidory należy przełożyć w odpowiednie miejsca, pozbawiając je plastikowych opakowań, a przekładając produkty do wielorazowych pojemników musimy pamiętać o ich czystości oraz dokładnym zamknięciu. Dopływ powietrza może również przyśpieszyć procesy psucia.