Święta Bożego Narodzenia obfitują w tradycję oraz symbolikę. Pozostawianie wolego miejsca dla nieznajomego oraz przełamanie się opłatkiem, to znane nam od lat elementy wigilijnego wieczoru. Jednak nie tylko te, popularne w naszej kulturze elementy, mają swoje symboliczne znaczenie.
Dwanaście potraw, które pojawiają się na wigilijnym stole, skrywają w sobie symbolikę, szczególnie pielęgnowaną w polskiej kulturze. Przyrządzane przez nas ryby, mają przypominać nam o odradzaniu się do życia, ale także nawiązywać do postnego charakteru kolacji. Dania z grzybów mają dodawać nam siły i zdrowia na nadchodzący rok, a mak – symbolizując bogactwo – ma zapewnić dobrobyt. Nie możemy zapomnieć także o czerwonym barszczu, który pozytywnie wpływa na kondycję naszego zdrowia oraz o kapuście, która ma zagwarantować siłę oraz witalność. Znacząca jest także rola wszelkich bakalii, które pojawiają się m.in. w wigilijnym kompocie. Jabłka mają zapewniać nam urodzaj, daktyle symbolizują miłość, figa bezpieczeństwo, a morele długowieczność i szczęście.
Niezależnie od tego, czy symbolika tych produktów jest dla nas znacząca, czy nie, stanowią one podstawę domowej spiżarki. Warto wybierając takie produkty, zadbać o ich jakość, co pozwoli zapewnić najlepszy smak. Dzięki skrupulatnie wyselekcjonowanym produktom wigilijne potrawy skradną serca całej rodziny, a przywołane poniżej przepisy zapewne staną się inspiracją podczas planowania tegorocznych świąt.
Dania główne
Pierogi z kapusta i grzybami
Składniki – ciasto:
- Składniki – ciasto
- 20 dag mąki
- ½ szklanki gorącej wody
- 1 żółtko
Składniki – farsz:
- 20 dag kapusty kiszonej z grzybami leśnymi Ogródek Dziadunia
- Pieprz i sól do smaku
- Masło
Sposób przygotowania – farsz:
Kapustę odsączyć i drobno pokroić. Przyprawić do smaku pieprzem i solą.
Sposób przygotowania – ciasto:
Z mąki i gorącej wody starannie wyrobić ciasto. Cienko je rozwałkować i wykroić kółka (można do tego celu użyć szklanki), nadziewać farszem i sklejać.
Gotowe pierogi wrzucać do osolonej i wrzącej wody. Po wypłynięciu pierogów na powierzchnię wody, gotować je przez kolejne 3 minuty.
Odsączyć i polać stopionym masłem.
Karp w sosie szarym
Składniki:
- 1 oprawiony karp
- 3 marchewki
- pietruszka
- seler
- 4 cebule
- 5 ziaren ziela angielskiego
- pęczek natki pietruszki
- 1 łyżka bulionu rybnego
- 1 łyżka migdałów kalifornijskich Słodkie-Zdrowie
- 1 łyżka rodzynek Słodkie-Zdrowie
- 10 ziaren pieprzu
- ½ łyżeczki mielonego imbiru
- 2 liście laurowe
- 2 łyżeczki cukru
- 2 łyżki soku z cytryny
- 1 ½ łyżeczki masła
- 2l wody
- 1 ½ łyżki mąki pszennej
Sposób przygotowania:
Karpia pokroić na dzwonka. Warzywa umyć, obrać i pokroić na mniejsze kawałki. Przełożyć je go garnka i zalać 2 litrami wrzątku. Dodać przyprawy i dzwonka karpia oraz bulion rybny. Gotować 40 minut na małym ogniu. Ostudzić i delikatnie wyjąć warzywa oraz rybę. Bulion przecedzić.
Z mąki i masła zrobić rumianą zasmażkę. Rozprowadzić ją kilkoma łyżkami zimnego wywaru z ryby. Wymieszać i zagotować. Na suchej patelni zrumienić cukier i rozprowadzić kilkoma łyżkami zimnej wody, wlać do zasmażki. Całość zagotować. Dodać opłukane rodzynki oraz sparzone i obrane oraz pokrojone migdały. Doprawić solą oraz sokiem z cytryny.
Rybę ułożyć na półmisku i polać szarym sosem.
Pozostały wywar można podawać jako zupę.
Kapusta z grochem
Składniki:
- 850g kapusty kiszonej Dary Natury
- 20 dag Grochu Żółtego BIO PLANET
- masło klarowane
- 1 cebula
- sól i pieprz (do smaku)
Sposób przygotowania:
Groch umyć, namoczyć i zostawić na noc, po czym ugotować go do miękkości. Pod koniec gotowania dodać sól.
Kapustę ugotować i odcedzić. Cebulę obrać, pokroić w drobną kostkę i zeszklić na maśle. Składniki połączyć, wymieszać i zagotować.
Na koniec przyprawić solą i pieprzem do smaku.
Na słodko
Makówki (Makiełki)
Składniki:
- 25 dag zmielonego maku Bio Planet
- 2 – 3 czerstwe bułki
- 1 litr przegotowanego mleka lub wody
- 4 łyżki miodu
- 2 łyżki miodu wielokwiatowego MIODY SUSZKA
- cukier waniliowy (1 opakowanie) lub kilka kropel olejku migdałowego
- 2 – 3 łyżki roztopionego masła
- Po jednej łyżce bakalii Słodkie – Zdrowie (żurawina suszona, daktyle suszone, migdały, orzechy włoskie, morele ciemne, rodzynki)
- 2 łyżki kakao BIO Fresano
Sposób przygotowania:
Mak zalać wrzącym mlekiem. Do masy dodać cukier, miód, kakao i cukier waniliowy oraz roztopione masło. Bakalie sparzyć i, jeśli jest taka potrzeba, pokroić na mniejsze kawałki. Całość wymieszać i zagotować. Bułki pokroić w plastry. W misce układać naprzemiennie plastry bułki oraz masę makową. Pierwszą warstwę stanowi bułka, a ostatnią mak. Po przestygnięciu ozdobić bakaliami.
Podawać schłodzone.
Kasza jaglana z bakaliami
Składniki:
- 200g kaszy jaglanej BIO Bio Babalscy
- 2 szklanki wody
- ¼ łyżeczki soli
- 1 łyżeczka masła
- Po jednej łyżce bakalii Słodkie – Zdrowie (żurawina suszona, daktyle suszone, migdały, orzechy włoskie, morele ciemne, rodzynki)
- 2 łyżeczki miody z Imbirem Miody Suszka
Sposób przygotowania:
Kaszę wsypać na sito i zalać wrzątkiem. Odcedzić i przelać wrzątkiem ponownie, by pozbyć się goryczy. W garnku zagotować 2 szklanki wody wraz z masłem i solą. Do wrzącej wody wsypać kaszę, pomieszać i gotować przez 15 minut na małym ogniu. Wyłączyć i dodać sparzone i pokrojone na mniejsze kawałki bakalie oraz miód. Masę dobrze wymieszać.
Kaszę można podawać na ciepło i na zimno.
Sernik
Składniki – ciasto:
- 2, 5 szklanki mąki
- 1 margaryna
- 5 żółtek
- 3 łyżki cukru pudru
- 1 cukier waniliowy
- 2 łyżeczki proszku do pieczenia
Składniki – masa serowa:
- 1 kg tłustego, białego sera
- 1 szklanka cukru
- 15 jajek
- 6 dag masła
- 15 dag rodzynek Słodkie-Zdrowie
- 1 łyżka miodu lipowego MIODY SUSZKA
- 1 łyżka migdałów kalifornijskich Słodkie-zdrowie
- posiekana laska wanilii
Sposób przygotowania – ciasto:
Z podanych składników zagnieść ciasto i odstawić na kilka minut do lodówki. Następnie rozłożyć ciasto na dużej blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Piekarnik rozgrzać do 180 stopni i podpiec ciasto przez około 10 minut.
Sposób przygotowania– masa serowa:
Ser zmielić 2 razy. Stale ucierając dodawać do niego cukier i miód, a następnie po jednym żółtku. Roztopić masło i wlać je do masy, nie zapominając o ciągłym ucieraniu. Na koniec dodać do masy ubitą na sztywno pianę z białek, delikatnie wymieszać. Dodać wanilię oraz sparzone, obrane i posiekane migdały oraz rodzynki. Lekko wymieszać i przelać masę na ostudzony spód. Wstawić do piekarnika nagrzanego do 180 stopni na około godzinę.
Podawać ostudzony i oprószony cukrem pudrem.
Kompot z suszonych owoców
Składniki:
- 50g Gruszka suszona polska Fresano
- 50g Ananas suszony Fresano
- 50g Malina suszona polska Fresano
- 2 litry wody
- miód Akacjowy Miody Suszka (do smaku)
Sposób przygotowania:
Wodę zagotować z cukrem, a następnie dodać suszone owoce. Zmniejszyć ogień i gotować około 20 minut.
Świętowanie czas zacząć!
Po długim czasie intensywnych przygotowań, sprzątania, kupowania prezentów oraz rodzinnego gotowania przychodzi czas na świętowanie oraz cieszenie się smakiem dwunastu potraw. Naturalne produkty, które udoskonalają wigilijne potrawy, mogą być również początkiem przygody z ekologicznymi składnikami, które cieszą nas nie tylko smakiem, ale także przemyślaną uprawą, brakiem szkodliwych dla naszego zdrowia nawozów oraz najwyższą jakością.
Zachęcamy również do przeczytania pierwszej części artykułu [klik!], która uzupełni listę świątecznych potraw. Mamy nadzieję, że nasze inspiracje zagoszczą na wigilijnych stołach i będą elementem tegorocznych świąt. Niech te magiczne święta, będą także pysznymi świętami!